Aktywiści zagrażają cudzoziemcom? SG: "Narażają ich na utratę zdrowia i życia"

2022.02.20 12:03
Aktywiści chcąc pomóc osobom nielegalnie przekraczającym granicę narażają ich na utratę życia bądź zdrowia? Tak twierdzi Straż Graniczna. Z kolei w minionym tygodniu z mieszkania Fundacji "Mała Granica" uciekło 6 Syryjczyków, którzy ubiegali się o status uchodźcy w Polsce.
Aktywiści zagrażają cudzoziemcom? SG: "Narażają ich na utratę zdrowia i życia"
Fot: SG

Niebezpieczne miejsca

Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Michałowie podczas patrolowania terenów przygranicznych znaleziono 3 plecaki, tzw. "pakiety pomocowe" wypełnione rzeczami przeznaczonymi nielegalnym migrantom.

- Zostawiono je w pobliżu trudno dostępnego, bagnistego terenu, na którym wielokrotnie służby prowadziły akcje ratownicze wobec nielegalnych migrantów - informuje Katarzyna Zdanowicz, rzecznika Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Trzy plecaki turystyczne wraz z wyposażeniem znacznej wartości, które pozostawiono nielegalnym migrantom znajdowały się w rejonie miejscowości Brzezina. Zawierały one odzież, jedzenie, powerbanki, dwa telefony komórkowe i dwie karty sim (polską i niemiecką) oraz pełnomocnictwa "in blanco".

Następnie cudzoziemcom, którzy usiłują nielegalnie dostać się na terytorium Polski, przekazywane są lokalizacje miejsc, w których umieszczane są takie właśnie plecaki.

- Sposób działania "aktywistów", którzy usiłują w ten sposób udzielić pomocy nielegalnym migrantom, naraża ich na utratę zdrowia i życia. Granica państwa w okolicach miejscowości Brzezina przebiega przez bardzo trudno dostępny teren, rozlewiska i bagna Zalewu Siemianówka. Wielokrotnie służby organizowały w tym właśnie miejscu akcje ratownicze wobec osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, weszły na bagna i tam utknęły. Były to sytuacje zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowi cudzoziemców - dodaje rzeczniczka.

Rodzina Syryjczyków uciekła do Europy Zachodniej?

Jak informuje chor. sztab. Michał Bura z Podlaskiego Oddziału SG, w ubiegłym tygodniu sześcioosobowa rodzina Syryjczyków, objętych wnioskiem o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, opuściła miejsce zamieszkania wskazane przez sąd.

- Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski 9 stycznia 2022 r. na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Michałowie. O odnalezieniu cudzoziemców Straż Graniczną powiadomili aktywiści Grupy Granica wraz z przedstawicielką fundacji "Mała Ojczyzna". W momencie zatrzymania obywatele Syrii wyrazili chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce. Funkcjonariusze przyjęli stosowny wniosek, którym objęta została cała rodzina. Zgodnie z decyzją sądu zostali umieszczeni w jednym z mieszkań należących do fundacji "Mała Ojczyzna" na terenie gminy Michałowo - wyjaśnia chorąży.

Rodzice wraz z czwórką nieletnich dzieci nie zastosowali się jednak do alternatywnych środków do detencji. Obowiązkiem obywateli Syrii było zgłaszanie się raz w tygodniu do Placówki Straży Granicznej w Michałowie, aby potwierdzić swoją obecność na terytorium Polski do momentu podjęcia decyzji przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o przyznaniu im statusu uchodźców.

- Prawdopodobnie 8 lutego opuścili wskazane przez sąd miejsce i słuch o nich zaginął. Wszystkie okoliczności wskazują na to, iż obywatele Syrii wyjechali z Polski i celowo wprowadzili w błąd wszystkie instytucje – narażając je na koszty finansowe. Zapewniali, że chcą pozostać w Polsce, chociaż ich głównym celem była chęć przedostania się do Europy Zachodniej - dodaje Michał Bura.

Jest to już kolejna grupa cudzoziemców, która opuściła lokal należący do fundacji "Mała Ojczyzna". W styczniu 4 Syryjczyków oddaliło się samodzielnie z miejsca zamieszkania wskazanego im przez sąd. Więcej o tym: 4 Syryjczyków miało dostać status uchodźcy. Poszli "na kebaba" i już nie wrócili.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39