CBA chce odwołania dyrektora Opery i członka zarządu województwa

2013.01.23 00:00
Są wyniki zeszłorocznej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. W ich świetle dyrektor OiFP Roberto Skolmowski oraz członek zarządu województwa Cezary Cieślukowski złamali przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej. Są wnioski o ich odwołanie.
CBA chce odwołania dyrektora Opery i członka zarządu województwa
Fot: CBA

Dyrektor Opery prezesem zarządu

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili od maja do listopada 2012 r. kontrolę przestrzegania tzw. ustawy antykorupcyjnej przez dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Postępowanie obejmowało lata 2007-2012.

Ustalono w nim, że Roberto Skolmowski figuruje równocześnie w dokumentach rejestrowych poznańskiej spółki, posiada połowę jej udziałów i jest formalnie prezesem zarządu. Tym samym naruszył prawo.

Kierowana przez Skolmowskiego Opera jest placówką województwa, dlatego też marszałek powinien odwołać dyrektora, który złamał prawo.
- CBA przesłało wniosek o odwołanie dyrektora z zajmowanego stanowiska. Marszałek województwa podlaskiego ma teraz miesiąc na podjęcie decyzji - poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

[Aktualizacja. O oświadczeniu dyrektora Skolmowskiego w tej sprawie: Roberto Skolmowski: nie zgadzam się z wnioskami CBA]

Członek zarządu województwa działa w stowarzyszeniu

Agenci CBA przeprowadzili także kontrolę przestrzegania przez członka zarządu województwa Cezarego Cieślukowskiego przepisów ustaw antykorupcyjnej oraz o pracownikach samorządowych. Postępowanie obejmowało lata 2011-2012 i trwało od listopada do grudnia 2012 r.

W trakcie kontroli agenci CBA ustalili, że Cieślukowski zawarł umowy o dzieło z lokalnym stowarzyszeniem oraz spółką, na rzecz których następnie podpisał dofinansowanie jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego. Zdaniem agentów CBA, spowodowało to, że znalazł się w sytuacji konfliktu interesów. O podwójnej działalności Cieślukowskiego dyskutowali już wcześniej m.in. radni sejmiku

W przeciwieństwie do pracowników firm prywatnych, urzędnicy, w tym na kierowniczym stanowisku, by nie być stronniczym, nie mogą wykonywać zajęć sprzecznych lub związanych z zajęciami, które wykonują w ramach obowiązków służbowych.

CBA skierowało do przewodniczącego sejmiku województwa wniosek o odwołanie Cieślukowskiego z pełnionej funkcji.
- Zgodnie z prawem w przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie rozwiązać z pracownikiem, bez wypowiedzenia z winy pracownika, stosunek pracy lub odwołać go ze stanowiska - podsumował Jacek Dobrzyński.

Marszałek w delegacji

Pisma Biur CBA z Białegostoku i Wrocławia z wnioskami o odwołanie Skolmowskiego i Cieślukowskiego trafiły na biurko marszałka Jarosława Dworzańskiego wczoraj późnym wieczorem.

- Marszałek województwa zapoznał się z dokumentami i niezwłocznie po swoim powrocie z delegacji służbowej podejmie stosowne kroki w powyższych sprawach - poinformowała media Urszula Arter z referatu polityki informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1147 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39