Dom

Japońska filozofia we wnętrzu. Czym charakteryzuje się wabi-sabi?

2023.03.23 15:39
Japończycy odkryli filozofię, która zachęca do poszukiwania piękna w niedoskonałości oraz do pogodzenia się z nieuniknionym procesem przemijania. W rezultacie powstał styl wabi-sabi. Czym charakteryzuje się we wnętrzach?
Japońska filozofia we wnętrzu. Czym charakteryzuje się wabi-sabi?
Fot: Pixabay

Czym jest wabi-sabi?

W języku japońskim, początkowo słowo wabi oznaczało biedę i rezygnację z wygód na rzecz życia jako pustelnik. Jednak z czasem, jego znaczenie nabrało innego wymiaru. Zaczęto go używać, aby opisać prawdziwe piękno, które nie wynika z powierzchowności, ale przede wszystkim z głębi istoty rzeczy. Natomiast sabi odnosi się do upływu czasu i przemijania wszystkiego, co łączy się z akceptacją niedoskonałości. Razem, wabi-sabi tworzą filozofię, która skłania do koncentracji na harmonii, naturalności i autentyczności, doceniania tego, co skromne, proste, asymetryczne i nietrwałe.

Chociaż wabi-sabi jest filozofią wartości, to stało się również stylem aranżacji wnętrz, który łączy estetykę i funkcjonalność, skupiając się na naturalnych materiałach i kolorach. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i asymetrią, a także akceptacją niedoskonałości i przemijania.

Ta koncepcja wystroju skupia się na tworzeniu autentycznych, indywidualnych i przede wszystkim swobodnych przestrzeni, które najlepiej nadają się do życia. Chociaż ta idea aranżacji pozwala na dowolność w wyborze elementów wyposażenia, to jednak rządzi nią szereg zasad, które wpływają na jej rozpoznawalność i odróżniają ją od innych stylów.

Wabi-sabi zachęca do wykorzystania ręcznie wykonanych przedmiotów oraz naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy glina, a także do wykorzystywania ręcznie wykonanych przedmiotów, które wykazują unikalną indywidualność. Warto sięgać po subtelną kolorystykę, ponieważ w ten sposób wykreujemy wnętrze bardziej surowe, ale pełne spokoju i harmonii.

Neutralne kolory i harmonia

Główną cechą tego stylu jest zbliżenie się do przyrody, w związku z tym trend zakłada wykorzystanie tylko i wyłącznie naturalnych materiałów, tj. niefarbowane tkaniny bawełniane i lniane, ręcznie robiona ceramika, plecionki z roślinnych włókien i pędów, a przede wszystkim drewno. Drewno jest nie tylko wykorzystywane do produkcji podłóg, okien, drzwi i mebli, ale także stanowi część dodatków dekoracyjnych i naczyń. Istotne jest, aby drewno nie było w żaden sposób zmieniane np. bejcą lub farbą. Co więcej, lepiej zrezygnować z rzeczy produkowanych masowo i zastąpić je rękodziełem.

We wnętrzach tego stylu panuje neutralna paleta barw ziemi, czyli beże, od piaskowych po ciemne, szarości, zarówno popielate, jak i grafitowe, wszystkie brązy, także te rudawe oraz przybrudzone biele. W akcentach pojawiają się błękity morza, rzek czy nieba i – oczywiście – zieleń roślin, tzn. te odcienie, które w przyrodzie widuje się najczęściej. Jaskrawe czerwienie, oranże czy fiolety są wykluczone, chyba że w jednym z tych kolorów jest stojący w wazonie kwiat albo leżący w misie owoc.

Rolą wnętrz wabi sabi jest przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom wygody i stworzenie im dobrych warunków do relaksu. To dlatego powinny się w nich znaleźć jedynie meble i dodatki o czytelnym przeznaczeniu, a nie takie, które nie wiadomo, do czego służą. Ich formy również nie mogą dominować nad funkcjami, czyli najlepiej wybrać proste krzesła, fotele czy stoły, bez przyciągających wzrok detali czy udziwnień.

Co więcej, ten japoński styl ceni asymetrię i nieregularność we wszystkich rzeczach, w związku z tym wszelkie obłości, płynne linie i organiczne kształty inspirowane naturą są bardzo pożądane. Jednocześnie, ważne jest, aby nie było zbyt wielu przedmiotów, ponieważ zagracone wnętrza mogą pozbawiać witalności, uniemożliwiać koncentrację i rozpraszać myśli. Wabi-sabi wymaga, aby pomieszczenia były dobrze zorganizowane, uporządkowane, harmonijne i pełne światła.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1111 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39