Kiedy mieszkańcy dostaną dodatek węglowy? Do gmin nie trafiły jeszcze środki

2022.09.19 17:00
Podlaskie gminy wciąż czekają na przekazanie przez Wojewodę Podlaskiego środków na realizację wypłat dodatków węglowych.
Kiedy mieszkańcy dostaną dodatek węglowy? Do gmin nie trafiły jeszcze środki
Fot: Pixabay

Ustanowiony przez rząd dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł miał być ulgą dla osób ogrzewających swoje domy węglem. Wypłaty miały rozpocząć się miesiąc po złożeniu wniosku, dlatego osoby, które składały go w połowie sierpnia powinny mieć już pieniądze na koncie. Tak się jednak nie stanie. Podlaskie gminy wciąż czekają na przekazanie przez Wojewodę Podlaskiego środków na realizację wypłat dodatków.

W poniedziałek (19.09) Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku przekazał, że wypłata dodatku węglowego nastąpi po otrzymaniu środków finansowych z budżetu państwa. Owe nie trafiły jeszcze do gmin, przez co wypłata dodatku przedłuży się.

Przypominamy, ustawę o dodatku węglowym Sejm RP uchwalił na początku sierpnia. Nowe przepisy przygotowano pośpiesznie, przez co powstało duże pole do nadużyć. Luka spowodowała, że można było składać kilka wniosków na ten sam piec. Zdarzało się, że rodzina zamieszkująca jeden dom składała po kilka wniosków o wypłatę świadczenia. Teraz na jedno źródło ogrzewania będzie można złożyć tylko jeden wniosek. Dodatkowo urzędnicy otrzymają narzędzia do weryfikacji deklaracji.

Ustawę zmieniono już w Sejmie, następnie Senat wprowadził poprawki, które Sejm rozpatrzył. W ramach nowelizacji dodano przepis, który wprowadza możliwość wypłacania dodatku w terminie 2 miesięcy od prawidłowego złożenia wniosku. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada.

Jeżeli chodzi o inne źródła energii, przyjęta przez rząd ustawa przewiduje następujące kwoty dodatku energetycznego:
- 500 zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
- 1000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
- 2000 zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy,
- 3000 zł – jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy (w szczególności brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż).

Wnioski o dodatek energetyczny niebawem będą przyjmowane w gminach, zarówno osobiście, jak i w formie elektronicznej. Formularze będzie można składać do 30 listopada.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Kwiaciarnia MIX
Kwiaciarnia MIXul. Jurowiecka 14
15-101 Białystok

Więcej informacji
939 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39