Koncert zespołu Kroke

dodane dnia: 2021-06-08 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert zespołu Kroke
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-06-26
KROKE w języku jidysz oznacza Kraków. Grupę stworzyła w 1992 r. trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato.

Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków muzycznych. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają utwory autorskimi improwizacjami. W ten sposób zespół KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl o światowym charakterze.

KROKE to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Zespół współpracował z wieloma artystami, m.in. Nigelem Kennedym, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Tomaszem Grochotem, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Anną Marią Jopek, Sławomirem Bernym, Urna Chahar-Tugchi, Zoharem Fresco czy Tomaszem Stańko. Występował między innymi na scenach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Rosji, Izraelu oraz Niemczech. W swojej muzyce artyści wykorzystują muzykę klezmerską, lecz nie obce są im również wpływy sefardyjskie, arabskie czy bałkańskie, które w połączeniu z autorskimi, natchnionymi improwizacjami tworzą muzykę o światowym charakterze i niepowtarzalnym stylu.

Skład zespołu:

Tomasz Kukurba – altówka
Jerzy Bawoł – akordeon
Tomasz Lato – kontrabas
Sławomir Berny – perkusja

Początek koncertu o godz. 17:00

Bilety:

przedsprzedaż - 20 zł
w dniu koncertu - 30 zł

Do kupienia w kasie kina Forum, kasie Centrum im. L. Zamenhofa i na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl

Polecamy
PHU Rofin
PHU Rofinul. Bitwy Białostockiej 4
15-103 Białystok
www.rofin.pl

Więcej informacji
1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39