Liczne kontrole w Białymstoku i okolicznych miejscowościach. Podajemy adresy

2024.11.29 15:40
Z uwagi na wystąpienie ogniska rzekomego pomoru drobiu planowane są wizytacje posesji między innymi na terenie Białegostoku. Wizytacje będą prowadzili lekarze weterynarii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.
Liczne kontrole w Białymstoku i okolicznych miejscowościach. Podajemy adresy
Fot: pexels.com

Ognisko rzekomego pomoru drobiu w regionie

Na terenie gminy Wasilków, w miejscowości Wólka Poduchowna, stwierdzono ognisko rzekomego pomoru drobiu. W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku wprowadził strefę zapowietrzoną o promieniu 3 km oraz strefę zagrożoną o promieniu 10 km od ogniska choroby.

Co oznacza wprowadzenie strefy zapowietrzonej i zagrożonej? Strefa zapowietrzona jest to obszar, na którym stwierdzono wystąpienie choroby. Na tym obszarze obowiązują najbardziej restrykcyjne ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Z kolei strefa zagrożona jest to obszar otaczający strefę zapowietrzoną, na którym podejmuje się działania zapobiegawcze, aby choroba nie rozprzestrzeniła się dalej.

Jakie zagrożenie stanowi rzekomy pomór drobiu dla mieszkańców? Chociaż rzekomy pomór drobiu jest chorobą przede wszystkim zakaźną dla ptaków, a nie ludzi, jego wystąpienie może pośrednio wpływać na zdrowie i życie mieszkańców. Wprowadzone ograniczenia mają na celu ochronę zdrowia publicznego i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby.

Co należy zrobić? Regularnie śledzić komunikaty publikowane przez Urząd Miejski w Wasilkowie oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Współpracować ze służbami. oraz stosować się do wszystkich zaleceń wydanych przez służby weterynaryjne i unikać kontaktu z dzikimi ptakami, które mogą być nosicielami choroby.

Sytuacja jest poważna, jednak dzięki wspólnym działaniom uda się ją opanować.

Co ważne, na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym obowiązuje zakaz targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.

Będą wizytacje - podano adresy

Dariusz Filianowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku, poinformował, że Urzędowi lekarze weterynarii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku będą prowadzić wizytacje posesji w celu ustalenia miejsc utrzymywania drobiu na terenie następujących miejscowości:

1) miasto Białystok osiedla: Nr 8 – Antoniuk, Nr 26 – Bacieczki, Nr 29 – Bagnówka, Nr 2 – Białostoczek, Nr 24 – Dziesięciny I, Nr 25 – Dziesięciny II, Nr 9 – Jaroszówka, Nr 10 – Wygoda, Nr 23 – Wysoki Stoczek, Nr 27 – Zawady,

2) w gminie Czarna Białostocka miejscowości: Chmielnik, Czarna Białostocka, Czarna Wieś Kościelna, Czumażówka, Horodnianka, Karczmisko, Klimki, Kosmaty Borek, Krzyżyk, Lacka Buda, Ogóły, Oleszkowo, Ponure, Ratowiec, Ruda Rzeczka, Rudnia, Wólka Ratowiecka, Złota Wieś, Złotoria,

3) w gminie Dobrzyniewo Duże miejscowości: Bohdan, Chraboły, Dobrzyniewo Kościelne, Dobrzyniewo Duże, Dobrzyniewo Fabryczne, Fasty, Kopisk, Krynice, Leńce, Letniki, Nowe Aleksandrowo, Obrubniki, Podleńce, Ponikła, Szaciły,

4) w gminie Supraśl miejscowości: Ciasne, Jałówka, Karakule, Krasne, Ogrodniczki, Sobolewo, Sowlany, Supraśl,

5) w gminie Wasilków miejscowości: Dąbrówki, Jurowce, Nowodworce, Osowicze, Sielachowskie, Studzianki, Zapieczki.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1130 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39