Nowa siedziba dla uniwersyteckiej humanistyki za prawie 85 mln zł. Budowa już ruszyła

2024.02.22 18:05
3 kondygnacje, prawie 9,5 tys. m2 powierzchni użytkowej i aula na 300 miejsc - tak będzie wyglądać nowa siedziba uniwersyteckiej humanistyki. To kolejny etap rozbudowy kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.
Nowa siedziba dla uniwersyteckiej humanistyki za prawie 85 mln zł. Budowa już ruszyła
Fot: Meteor Architects
wizualizacja nowego gmachu UwB

Władze UwB podały, jak będzie wyglądać nowa siedziba uniwersyteckiej humanistyki. To ważna inwestycja uczelni, która będzie kosztowała prawie 85 mln zł. 

- Dziękuję wszystkim, którzy przykładają się do tego, by ta inwestycja powstała. Mogę zapewnić, że będzie to perełka w naszym zestawie sreber rodowych Uniwersytetu w Białymstoku – mówił podczas konferencji prof. Robert Ciborowski. 

Rektor UwB podkreślił, że założenie od dawna było takie, by uczelnia mieściła się w jednym miejscu, a nie w różnych częściach miasta, jak to jest do tej pory.

- Założenie zawsze było takie, by rozrzucony uniwersytet, który mieścił się w wielu, bardzo starych i funkcjonalnie fatalnych budynkach, był w jednym miejscu. Humanistyka to etap kolejny, następnym będzie, pewnie za kilka miesięcy, siedziba nauk społecznych. Jako ostatni element tej układanki zostanie już tylko Wydział Prawa. Wierzę, że kiedyś będziemy mogli powiedzieć, że cały uniwersytet jest w jednym miejscu. Jeśli chcemy, żeby dydaktyka, nauka i wszystko co się na uczelni dzieje rozwijało się, żeby uniwersytet był mocno społecznie związany z regionem i miastem, musimy zagwarantować pewne warunki – podkreślał prof. Ciborowski.

Inwestycja jest realizowana przez R/S Budownictwo Spółka Akcyjna, z którą uczelnia podpisała umowę w listopadzie 2022 roku. Przedstawiciele tej firmy nie ukrywają, że cieszą się, że dano im szansę na wzięcie udziału w tym, bez wątpienia ważnym dla UwB, przedsięwzięciu. 

- Chciałbym wyrazić zadowolenie z możliwości realizacji inwestycji dla tak zacnego inwestora, jakim jest nasza uczelnia – Uniwersytet w Białymstoku. Jesteśmy firmą lokalną i cieszymy się, że współpracujemy z lokalnym inwestorem – mówił Marcin Piotrowski przedstawiciel firmy budującej nowy obiekt.

Zgodnie z założeniami budowa nowego budynku ma zakończyć się w 2025 r. Prace już trwają. 

Jak będzie wyglądała nowa siedziba humanistów?

Nowo budowany gmach będzie miał  3 kondygnacje i łącznie blisko 9,5 tys. m² powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim  m.in. modułowa aula na 300 miejsc (z możliwością wydzielenia mniejszych sal – na 100 lub 200 osób). Co ciekawe, na pierwszym piętrze znajdzie się kładka naziemna, która będzie łączyć budynek ze znajdującą się obok Biblioteką Uniwersytecką. 

Oprócz tego między skrzydłami budynku będzie zielony dziedziniec. Tuż obok powstanie także parking na 150 stanowisk. 

Nowy obiekt został zaprojektowany przez pracownię Meteor Architects.

– Inspiracją dla nas zawsze jest szeroko pojęty kontekst, kontekst przestrzenny miejsca, kulturowy. Elewacja frontowa od strony Placu Słonecznego w jakiś sposób manifestuje przeznaczenie budynku, czyli jest nawiązanie do kształtu rozłożonych książek, a jednocześnie pionowe żyletki są nawiązaniem do drzew otaczających ten budynek, w którym teraz jesteśmy (Planetarium i Obserwatorium UwB przyp. red.), w kierunku którego ta frontowa elewacja jest zwrócona – tak nowy obiekt opisywał mgr inż. arch. Bogdan Pszonak z Meteor Architects.

Inwestycja za prawie 85 mln zł

Budowa nowej siedziby, wraz z pracami projektowymi, będzie kosztowała ponad 84,5 mln zł. Na sfinansowanie budowy uczelnia otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości blisko 48 mln zł. Resztę pokryje ze własnych środków, w tym ze sprzedaży aktualnej siedziby wydziałów humanistycznych w centrum miasta.

Aktualnie trwa proces sprzedaży budynków przy pl. NZS i ul. Liniarskiego trwa. Studenci będą mogli się tu uczyć aż do czasu zakończenia inwestycji przy ul. Ciołkowskiego.

- Racjonalnie podchodząc do sprawy, nie pojawi się zagrożenie, że studenci zostaną bez dachu nad głową. Harmonogramy są do siebie dopasowane – podkreślał Tomasz Zalewski.

Do nowej siedziby przeprowadzą się: Wydział Filologiczny, Wydział Historii, Wydział Filozofii, Wydział Studiów Kulturowych, a także Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. W jednostkach tych zatrudnionych jest aktualnie ponad 200 pracowników. Na wydziałach humanistycznych kształci się niemal 1400 studentów, jest też prawie 60 doktorantów.

Pierwszy etap kampusu przy ul. Ciołkowskiego zakończył się w 2014 r. Wówczas powstały budynki, w których aktualnie mieszczą się Wydziały: Chemii, Biologii, Informatyki, Fizyki oraz Matematyki. Znajdują się tam także: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. W 2020 r. zakończyła się zaś budowa Obserwatorium i Planetarium a w 2021 r. - nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

698 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39