Podlaskie biuro zajęło 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie

2023.12.23 10:15
Lepsze planowanie przestrzenne, zorganizowanie przestrzeni i minimalizowanie wpływów na środowisko. Za to doceniane są instytucje rywalizujące w konkursie - już od 1970 roku. Biuro z województwa podlaskiego zdobyło najwyższy tytuł.
Podlaskie biuro zajęło 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie
Fot: UMWP

Podlaska instytucja doceniona

Poznaliśmy wyniki 47. Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych, organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Jest to dodatkowa forma promowania prac urządzeniowo-rolnych związanych z tworzeniem korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie.

Najwyższe miejsce na podium zajęło Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku. Niebywały sukces zawdzięcza opracowaniu założeń do projektu scalenia gruntów "Wierzchuca i inne" (gmina Drohiczyn). W czwartek (21.12) gratulacje od marszałka Artura Kosickiego i członków zarządu Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego odbierała dyrektor instytucji Magdalena Borowska. Zaznaczyła, że otrzymana nagroda bardzo cieszy, między innymi dlatego, że konkurencja była bardzo duża. Była to ciężka praca całego zespołu, a projekty scalenia gruntów są impulsem do rozwoju wsi.

– Jest to działanie kompleksowe. Cieszy nas, że mamy bardzo dużo chętnych do wprowadzania scaleń, w tym momencie jest to 46 tysięcy hektarów gruntów w naszym województwie. Scalenia niosą szereg korzyści. Poprawia się rozłóg gruntów, zostaje skrócony czas dojazdu od gospodarstwa rolnego do pól, pomniejsza się liczba działek ewidencyjnych, które posiada rolnik, zmniejszają się koszty transportu, a przede wszystkim poprawiają się warunki gospodarowania – wyjaśniała.

Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku


Scalanie gruntów jest potrzebne

Jak mówiła Wiesława Burnos, która nadzoruje Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku, zwycięski projekt ma olbrzymie znaczenie dla efektywnego wykorzystania zasobów, zwiększenia efektywności rolnictwa, a także zmniejszenia konfliktów związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.

– Zgodne scalanie gruntów to nie tylko łączenie obszarów, lecz również mądra integracja zasobów, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi, efektywności ekonomicznej i harmonii społeczności lokalnej – mówiła.

Projekty scaleniowe umożliwiają też lepsze planowanie przestrzenne, co jest istotne dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i miejskich. Pozwala to na zorganizowanie przestrzeni w sposób sprzyjający różnym potrzebom społeczności. Nie bez znaczenia jest też minimalizowanie negatywnych wpływów na środowisko.

Jak informował Lesław Wołcz, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, dodatkowym plusem projektów scaleniowych są zmodernizowane drogi dojazdowe.

– To także szereg innych zabiegów, które powodują, że gospodarstwa rolne mają zupełnie nowy układ pól, nowy stan prawny i zupełnie nowe warunki zagospodarowania na tych gruntach, a działki są połączone. Tych ostatecznych pozytywów jest bardzo dużo. Aby to wszystko można było spiąć, to ważnym dokumentem są właśnie te założenia, za które biuro otrzymało nagrodę – powiedział.

Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku


136 milionów euro na projekty scaleniowe, a może i jeszcze więcej

W obecnej perspektywie finansowej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 przeznaczono 423 miliony euro na realizację projektów scaleniowych. Limit środków przewidzianych na ten cel dla województwa podlaskiego wyniósł 54,8 milionów euro, co umożliwiło opracowanie 14 projektów scaleń na obszarze ponad 23 tysięcy hektarów.

W nowej perspektywie finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023-2027 minister przeznaczył środki w wysokości 136 milionów euro. To wstępna kwota, która może zostać zwiększona. Planowany termin pierwszego naboru wniosków o przyznanie pomocy to czerwiec 2024 roku.

Potrzeby scaleniowe w województwie podlaskim są znaczące. Aktualnie starostowie zgłosili ponad 43 tysiące hektarów gruntów niezbędnych do przeprowadzenia prac scaleniowych. Zgłoszenia te są poparte złożonymi przez mieszkańców wnioskami o objęcie ich gruntów postępowaniem scaleniowym.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39