Pracodawcy lekceważą kondycję oczu swoich pracowników. Co z tym zrobić?

2023.07.18 11:25
Badanie przeprowadzone wśród polskich pracowników na potrzeby kampanii zdrowotnej "Twoje spojrzenie ma znaczenie", ujawnia niepokojące dane dotyczące dbałości pracodawców o kondycję wzroku swoich pracowników.
Pracodawcy lekceważą kondycję oczu swoich pracowników. Co z tym zrobić?
Fot: Pixabay

Czym to grozi?

58% ankietowanych pracowników stwierdziło, że ich pracodawcy nie zapewniają właściwych środków ochrony wzroku w miejscu pracy. W związku z tym, wielu pracodawców wydaje się bagatelizować kwestię właściwej ochrony wzroku w miejscu pracy, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i wydajności zatrudnionych.

Z pewnością jeden z głównych problemów to brak dostępu do ergonomicznych monitorów. Długotrwałe spędzanie czasu przed monitorami o nieodpowiedniej wielkości lub rozdzielczości może wywoływać zmęczenie wzroku i przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka. Ergonomiczne monitory, dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, pomagają zmniejszyć napięcie mięśni oczu oraz zminimalizować występowanie problemów związanych z widzeniem.

Kolejnym problemem jest nieodpowiednie oświetlenie w miejscu pracy. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło może powodować nadmierną naprężenie wzroku i prowadzić do bólów głowy oraz uczucia zmęczenia. Dobre oświetlenie powinno być równomierne, nie oślepiać pracowników i umożliwiać komfortowe wykonywanie zadań bez narażania wzroku na dodatkowe obciążenie.

Brak zachęty do regularnych przerw od ekranów komputerowych to kolejna kwestia wymagająca uwagi. Długotrwałe siedzenie przed monitorem bez odpoczynku może negatywnie wpływać na zdrowie oczu. Regularne przerwy na odpoczynek, rozciąganie mięśni oczu i oddychanie świeżym powietrzem pozwalają na regenerację wzroku i zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów ze wzrokiem.

Co z tym zrobić?

Warto podkreślić, że ignorowanie potrzeby zapewnienia właściwej ochrony wzroku może mieć poważne skutki zarówno dla pracowników, jak i dla samej firmy. Obniżenie produktywności pracowników, spadek jakości wykonywanych zadań czy wzrost absencji z powodu dolegliwości wzrokowych to tylko niektóre z negatywnych efektów, które mogą wpłynąć na efektywność i reputację przedsiębiorstwa.

W związku z tym, w obliczu alarmujących wyników badań istotne jest, aby pracodawcy zrozumieli znaczenie ochrony wzroku i podjęli kroki w celu zapewnienia właściwych warunków pracy dla swoich pracowników. Warto podkreślić, że odpowiednia dbałość o kondycję oczu pracowników przyniesie korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla ogólnej wydajności oraz sukcesu całej organizacji. Dodatkowo, dbanie o wzrok pracowników może zmniejszyć wydatki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, leczeniem chorób oczu oraz utratą czasu pracy spowodowaną problemami zdrowotnymi.

– Zachowanie zdrowia oczu powinno stanowić priorytet dla każdego pracodawcy. W związku z tym, apelujemy do nich o zapewnienie pracownikom nie tylko prawidłowego oświetlenia w miejscu pracy, ale również ergonomicznych monitorów z funkcją umożliwiającą redukcję emisji światła niebieskiego. Ponadto, warto pamiętać, że promocja dobrych praktyk dotyczących higieny wzroku, takich jak regularne przerwy od patrzenia na ekrany, ćwiczenia wzrokowe, a także dostęp do ochronnych kropli do oczu, mogą przyczynić się do poprawy higieny wzroku pracowników i zwiększenia ich efektywności – informuje prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Obecnie trwa III edycja kampanii "Twoje spojrzenie ma znaczenie" pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, której głównym celem jest aktywne wspieranie pracodawców w kwestii dbania o oczy pracowników. Organizatorzy kampanii stworzyli specjalne broszury, w których można znaleźć wiele cennych informacji, wskazówek i porad na temat zachowania higieny oczu oraz ich ochrony ochrony. Materiały są dostępne na ich stronie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39