Radni PiS z apelem do wojewody: Tę uchwałę trzeba jak najszybciej unieważnić

2019.11.18 14:27
Radni PiS apeluje o unieważnienie uchwały rady miasta ws. zmiany nazwy ul. Łupaszki. W dodatku chcą, żeby wojewoda zrobił to jak najszybciej.
Radni PiS z apelem do wojewody: Tę uchwałę trzeba jak najszybciej unieważnić
Fot: MN

Apel o szybkość

Działacze białostockiego PiS-u, postanowili zaapelować do wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, aby ten jak najszybciej rozpatrzył skargi mieszkańców na uchwałę rady miasta ws. zmiany nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzialarza ps. Łupaszko na ul. Podlaską, do czego doszło podczas październikowej sesji.

- Zwracamy się z apelem do pana wojewody o wnikliwe rozpatrzenie skarg w stosunku do uchwały o zmianie nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ul. Podlaską. Na pewno wpłynęły dwie takie skargi, a mogło być ich więcej. W skardze, której jestem współautorem odnieśliśmy się do naruszenia regulaminu rady miasta – mówi Paweł Myszkowski, radny PiS.

Pomysł zmiany i ostateczne jej przegłosowanie, to działanie Koalicji Obywatelskiej, która ma większość w obecnej kadencji rady miasta. Ustanowienie ulicy Łupaszki to natomiast inicjatywa radnych PiS sprzed roku.

Wojewoda już działa

Wojewoda rozpoczął już w trybie nadzoru postępowanie ws. unieważnienia uchwały, jako powód podając, że wspomniana uchwała "daje podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tj. art. 7 stanowiącego, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, art. 2 wskazującego na zasady demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę zaufania do Państwa oraz art. 19 Konstytucji RP, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość".

Mimo to radni Prawa i Sprawiedliwości, i tak postanowili swój apel do przedstawiciela rządu w regionie przesłać.

- Próbujemy wskazać na to, że jest to tak ważny problem, że nie ma na co czekać i trzeba unieważnić tę uchwałę jak najszybciej, ponieważ narusza ona dobre imię bohatera narodowego – mówi radna Agnieszka Rzeszewska. - Ponadto 2 tys. mieszkańców w marcu tego roku podpisało się pod wnioskiem o pozostawienie tej ulicy i tego nie uwzględniono.

Ze względu na kontrowersje

Przypomnijmy, że w uchwale rady miasta, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej podnosili natomiast kwestię kontrowersji z okresu II wojny światowej, kiedy to żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK dopuszczali się w ramach akcji odwetowych zbrodni na ludności cywilnej, w której ginęły m.in. kobiety i dzieci. Historycy nie stwierdzili, żeby mjr Szendzielarz wydał rozkazy, czy sam brał udział w tych wydarzeniach, jednak dopuścili się tego jego podkomendni. Mówimy tu przede wszystkim o sytuacjach we wsi Dubinki (czerwiec 1944 roku), gdzie zostało zamordowanych 27 osób mniejszości litewskiej oraz o akcji we wsi Potoka w gminie Michałowo, gdzie oddział Zygmunta Błażewicza ps. Zygmunt zamordował dniu 16 maja czterech dorosłych mieszkańców tej wsi, a następnie w dniu 22 maja całkowicie spalił tę wieś. Pożar spowodował śmierć trójki małych dzieci i jednej osoby dorosłej.

Wojewoda podlaski ma jeszcze ok. 3 tygodni, żeby przeanalizować uchwałę i podjąć rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1102 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39