Rusza nowy rok szkolny. Uczniów czeka kilka zmian

2024.09.02 09:06
W poniedziałek (2 września) w szkołach znów zrobi się gwarno. To znak, że rozpoczął się kolejny rok nauki. Na uczniów czeka kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. lektur i podstawy programowej.
Rusza nowy rok szkolny. Uczniów czeka kilka zmian
Fot: pixabay.com

Wakacje dobiegły końca, uczniowie znów zasiądą w szkolnych ławkach. W tym roku sporo się jednak zmieni. To efekt reform wdrażanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

W czerwcu podpisano rozporządzenie dotyczące podstaw programowych. To jedna z najistotniejszych zmian, gdyż dotyczy 18 przedmiotów nauczanych w podstawówkach, liceach technikach oraz szkołach branżowych. Podstawa zostanie "odchudzona" aż o 20 proc. MEN argumentuje tę decyzję tym, że usunięte zostały przede wszystkim te treści, które są nadmiarowe, trudne do zrealizowania (albo niemożliwe). Większy nacisk ma być też kładziony na praktykę. Będą też dodatkowe rzeczy, przykładowo uczniowie klas I-III poznają zasady udzielania pierwszej pomocy.

- Ograniczenie treści podstaw poskutkuje automatycznie zmianami w szkolnych egzaminach, zmianie nie ulegną za to podręczniki przedmiotowe. Jak podało MEN w czerwcu tego roku, nauczyciele poszczególnych przedmiotów otrzymają od wydawców informacje o tym, które części podręczników wykraczają poza zakres podstaw programowych obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025 - podaje "Rzeczpospolita". 

Od września wróci też jedna wspólna podstawa programowa dla wszystkich języków mniejszości narodowej bądź etnicznej.

Będą też nowe przedmioty, ale dopiero od 2025 r.

MEN chce wprowadzić nowe przedmioty, jednak ta zmiana zostanie wdrożona dopiero w 2025 r. Wówczas w szkołach będą zajęcia z edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej. Mają one zastąpić historię i teraźniejszość oraz zajęcia wychowania do życia w rodzinie.

Od tego roku nie będzie się też wliczać do średniej ocena z religii i etyki. Będą one jednak zapisane na świadectwach.

Spore zmiany zostaną też wprowadzone, jeśli chodzi o lektury. Uczniowie nie będą już czytać np. niektórych ballad Adama Mickiewicza (takich jak np. "Pani Twardowska"), z kolei "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza trafi do lektur uzupełniających. Młodzież nie będzie także miała obowiązku czytania "Konrada Wallenroda" Mickiewicza ani "Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu".

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

935 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39