Wędrują obok pociągów na Rail Baltica. Linie kolejowe nie są dla nich barierą?

2020.08.12 17:17
Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa-Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków.
Wędrują obok pociągów na Rail Baltica. Linie kolejowe nie są dla nich barierą?
Fot: plk-sa.pl

Kamery - fotopułapki obserwują zachowania zwierząt na trasie Rail Baltica na odcinku Warszawa-Sadowne. To jeden z elementów monitoringu przyrodniczego trasy, który pozwoli ocenić, jak zwierzęta wykorzystują przejścia przez tory oraz którędy wiodą ich ścieżki, tzw. szlaki migracyjne.

Wykonane obserwacje wskazują, że obok linii z Warszawy do Sadownego, zwierzęta poruszają się swobodnie. Dużym ssakom, podobnie jak zającom, nie przeszkadza odgłos przejeżdżającego pociągu. Lisy, kuny, a nawet bażanty wybierają bezpieczną drogę na drugą stronę linii kolejowej przez dostępne dla zwierząt przejścia.

Linie Kolejowe nie zapominają o zwierzętach

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach przebudowy kolejowych tras, nie zapominają o "dzikich sąsiadach". Na zmodernizowanym odcinku linii Rail Baltica przygotowano 12 przejść dla średnich zwierząt i jedno przejście specjalnie dla dużych ssaków. Małe zwierzęta, w tym płazy i gady, przekroczą tory na odcinku Sadowne Węgrowskie-Czyżew przez 26 przepustów, m.in. ze specjalnymi pólkami. Do potrzeb zwierzęcych wędrówek dostosowano mosty nad rzekami Nowa Treblinka i Bug.

Na odcinku Czyżew-Białystok przewidziano, że drogi małych i średnich zwierząt będą przygotowane pod 7 mostami i przez 23 przepusty. Modernizacja mostów nad Narwią i Turośnianką będzie wykonana z maksymalnym poszanowaniem siedlisk przyrodniczych.

Monitoring przyrodniczy w rejonie Rail Baltica prowadzony jest w ramach zadania pn. "Monitoring przyrodniczy po realizacji przedsięwzięcia pn. Modernizacja linii kolejowej E-75 Rail Baltica Warszawa – Białystok – granica z Litwą, etap I. Odcinek Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne)". Zakończenie obserwacji zaplanowano do końca 2022 r.

- Realizowane na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. badania terenowe i ekspertyzy potwierdzają, że linie kolejowe nie stanowią bariery dla zwierząt. Prowadzone modernizacje nie ograniczają zwierzętom warunków do swobodnej migracji przez tory. Każda kolejowa inwestycja prowadzona jest z troską o zwierzęta i środowisko naturalne, zgodnie z wymogami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - mówi Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica jest współfinansowana z instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1052 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39