Wystawa "cyno_grafy"

dodane dnia: 2024-02-05 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2024-02-09 - 2024-03-15
Organizatorzy zapraszają na wystawę "cyno_grafy" Waldemara Reguckiego.

Czym są cyno_grafy? Prace Waldemara Reguckiego zwracają uwagę oryginalną techniką wykonania. Zazwyczaj grafikę tworzy się na papierze, autor natomiast jako podłoże stosuje metalowe płyty. Jego grafiki nie są odbitkami wytwarzanymi w tysiącach sztuk, ale unikatowymi, pojedynczymi egzemplarzami. Artysta wykorzystuje sobie tylko znane procesy przetwarzania materiału, uzyskując szeroką gamę właściwości: barwę (bez użycia farb, poprzez oddziaływanie na podłoże chemikaliami), plastyczność metalu czy efekt naturalnej faktury i procesu rdzewienia.

Wszystkie te, zarówno uzyskane konsekwentnie, jak i zupełnie przypadkowe zmiany, składają się na kompozycję obrazu, stając się środkiem artystycznego wyrazu. Pełna wypukłości i zadrapań faktura oraz warstwa znaczeniowa „zapisywanych” cynografów Waldemara Reguckiego nadają im charakter obrazów-znaków, a zawarty w nich przekaz jest wielopoziomowym komunikatem.

Waldemar Regucki (ur. 1957) ukończył Wyższą Szkołę Grafiki i Sztuki Książkowej w Lipsku (Niemcy).

W 1983 roku uzyskał dyplom w specjalizacji grafika projektowa. Od 1988 roku pracuje w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. W 1997 uzyskał doktorat, a w 2014 roku habilitację na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią i liternictwem. Jest twórcą grafiki artystycznej – cynografów w technice własnej.

Zrealizował wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą, w Niemczech, Francji oraz Japonii.

Kuratorzy wystawy: Beata Janowicz, dr. hab. Andrzej Kisielewski
Organizatorzy: Muzeum Podlaskie, Politechnika Białostocka

Wernisaż odbędzie się 9 lutego o godz. 17:00.
Ekspozycja będzie dostępna do 15 marca 2024.
Miejsce imprezy
Imprezy

1107 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39