Zaginiony prezydent Białegostoku. Jaka jest jego historia?

2019.11.20 13:09
Wystawa, która zostanie otwarta w Centrum im. L. Zamenhofa, upamiętnia i uzupełnia wiedzę o losach jednego z najwybitniejszych samorządowców Białegostoku w latach II Rzeczpospolitej - prezydenta Seweryna Nowakowskiego.
Zaginiony prezydent Białegostoku. Jaka jest jego historia?
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Archiwa i wspomnienia

"Pragniemy przywołać pamięć o dokonaniach Seweryna Nowakowskiego na rzecz miasta, o bohaterskiej postawie w chwili wybuchu II wojny światowej, a także tragicznych i wciąż niewyjaśnionych okolicznościach jego śmierci (zaginął po aresztowaniu przez NKWD w Białymstoku w październiku 1939 r.). Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Seweryn Nowakowski znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu "Białostoczanie 100-lecia" - w gronie osób, które miały znaczący wpływ na rozwój i dzieje naszego miasta" - piszą pomysłodawcy wystawy z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Wystawa poświęcona prezydentowi Nowakowskiemu pokazuje jego drogę zawodową – od lat 20. XX wieku, gdy rozpoczął pracę w policji, poprzez karierę w magistratach piotrkowskim i częstochowskim, aż po najefektywniejszy okres działalności przypadający na lata spędzone w Białymstoku. Udostępnione też zostały wycinki jego życia prywatnego - oprócz materiałów należących do rodziny Seweryna Nowakowskiego czy archiwów, można wysłuchać wspomnień synowej prezydenta Krystyny Nowakowskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (22 listopada) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Początek o godz. 18.00. Podczas wernisażu będzie można otrzymać bezpłatny katalog do wystawy. Ekspozycja jest czynna do 18 lutego 2020 roku.

Ostatni przedwojenny prezydent

Seweryn Nowakowski (1894-1939) to ostatni prezydent przedwojennego Białegostoku. Mieszkańcom dał się poznać jako świetny organizator i gospodarz. W pamięci współczesnych i potomnych zapisał się jako człowiek energiczny, mający wizję rozwoju Białegostoku. Aktywnie pracował na rzecz miasta.

Rozpoczął zakrojony na wielką skalę program jego porządkowania, m.in. budowę kanalizacji, elektryfikację i oświetlenie, brukowanie ulic, regulację rzeki Białej. Uzdrowił finanse miejskie, przywracając równowagę budżetową. Zrealizował projekt utworzenia Plant, wielkiego i pięknego parku w sercu miasta. Rozpoczął przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z dzielnicą Antoniuk. To za jego kadencji powstały hale targowe na Bojarach i na tzw. Rybnym Rynku, dwie szkoły powszechne, kąpielisko miejskie na Dojlidach, mieszkania dla robotników na Wygodzie czy łaźnia miejska na Bojarach.

Dzięki jego energii zakończono ciągnącą się latami budowę Domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego (późniejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki). Seweryn Nowakowski pozostał ze swoimi mieszkańcami do samego końca, płacąc za to cenę życia.

W 2019 roku przypada 125. rocznica urodzin Seweryna Nowakowskiego oraz 85. rocznica objęcia przez niego urzędu Prezydenta Miasta Białegostoku. Rok 2019 został ogłoszony przez Radę Miasta rokiem Seweryna Nowakowskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i prezesa Rady Miasta Feliksa Filipowicza.

Zobacz też: Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

912 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39