Zbliża się 80. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi

2021.06.22 15:32
27 czerwca minie 80 lat od dnia spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń miasto przygotowuje oficjalne uroczystości oraz zaprasza na koncerty.
Zbliża się 80. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi
Przed Wielką Synagogą w Białymstoku

Wielka Synagoga przy ul. Bożniczej (dziś Suraskiej) stanęła na miejscu starej synagogi. Powstawała w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Murowany gmach wzniesiono na planie kwadratu. Jego najbardziej charakterystycznym elementem były kopuły: wielka, o średnicy około 10 m, z iglicą i 8 okienkami oraz dwie mniejsze. Galeria dla kobiet znajdowała się na piętrze z trzech stron.

Okazała synagoga od razu stała się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Białegostoku, choć przez niektórych uważana była za bezstylową. Zbudowana ogromnymi nakładami - datki na jej postawienie pochodziły z prywatnych darowizn oraz dochodów ze sprzedaży koszernego mięsa - celom religijnym służyła tylko niespełna 30 lat.

Już w 5 dni po ataku Niemiec na ZSRR, 27 czerwca 1941 r. wojska hitlerowskie zajęły Białystok. Kilka godzin po tym 309. batalion policji i pododdział żołnierzy Wehrmachtu z 350. pułku piechoty zapędzili do synagogi Żydów - w większości mężczyzn - i podpalili budynek. Do próbujących ratować się ucieczką strzelano z broni maszynowej. Według różnych szacunków tego dnia zginęło od 700 do 2500 osób.

Spalenie Wielkiej Synagogi wraz z białostoczanami wyznania mojżeszowego to symboliczny początek zagłady tutejszych Żydów. W tym roku przypada 80. rocznica "Czarnego piątku". Ofiary tych wydarzeń będą uczczone podczas oficjalnych uroczystości. Rozpoczną się one w najbliższą niedzielę (27.06) w samo południe pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej.

Rocznicy będą towarzyszyć też wydarzenia kulturalne.

W sobotę (26.06) o godz. 17.00 w sali kina Forum odbędzie się koncert zespołu KROKE, co w języku jidysz oznacza Kraków. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków muzycznych. Bilety na to wydarzenie można zdobyć tutaj.

Natomiast w poniedziałek (28.06) o godz. 18.00 w kawiarni Fama wystąpi Katarzyna Breczko, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku. Jej koncert Muzyczny dar serca będzie poświęcony pamięci Józefa Bartoszko – bohaterskiego Polaka, który wraz ze swoją żoną 80 lat temu uratował z płonącej Wielkiej Synagogi kilkunastu Żydów.

Obu koncertom patronuje BiałystokOnline.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

811 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39