Już 120 dzieł z audiodeskrypcją dostępnych w internecie

2017.01.03 16:35
Obraz "Narodziny Wenus" Sandra Botticellego, rzeźba "Dawida" Michała Anioła Buonarrotiego czy Kaplica Zygmuntowska są już dostępne, za pomocą audiodeskrypcji, dla osób niewidzących i niedowidzących na portalu iSztuka.edu.pl.
Już 120 dzieł z audiodeskrypcją dostępnych w internecie
Fot: pixabay.com

Zakończył się drugi etap projektu iSztuka - Edukacja Kulturalna dla Wszystkich. Na portalu iSztuka.edu.pl stworzonym przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja umieszczonych zostało kolejnych 60 dzieł sztuki opracowanych przede wszystkim z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Do tej pory na portalu prezentowane były dzieła sztuki z epok od prehistorii do prerenesansu. Teraz katalog powiększył się o twórczość z pierwszych epok nowożytności - renesansu i manieryzmu. Użytkownicy platformy mogą za jej pośrednictwem poznać światowe i polskie dokonania malarskie, rzeźbiarskie czy architektoniczne, takie jak obraz "Narodziny Wenus" Sandra Botticellego, rzeźba "Dawida" Michała Anioła Buonarrotiego czy Kaplica Zygmuntowska. Podobnie jak przy tworzeniu pierwszej części katalogu iSztuki, także teraz wyboru dzieł reprezentatywnych dla tego okresu dokonali historycy sztuki.

Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy portalu mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji - zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych. Dzięki temu sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne - niewidome i słabowidzące oraz niesłyszące i słabosłyszące. Teksty audiodeskrypcji zostały przygotowane przez osoby widzące (animatorów kultury, historyków sztuki i artystów) we współpracy z osobami niewidomymi od lat zajmującymi się udostępnianiem sztuki i promowaniem audiodeskrypcji. Dzięki temu opisy odpowiadają możliwościom percepcyjnym odbiorców niepełnosprawnych.

Portal iSztuka.edu.pl powstał w 2015 r. Jak zapowiadają członkowie Fundacji Audiodeskrypcja - w przyszłości chcieliby go rozbudować, wzbogacając jego zasoby o kolejne epoki - aż do współczesności - i dziedziny sztuk, takie jak film, fotografia czy sztuki sceniczne. Dzięki temu iSztuka.edu.pl stanie się platformą kompleksowej, sensorycznej edukacji kulturalnej dla wszystkich. Jak podkreślają realizatorzy projektu, jej ważnym celem jest także edukacja wizualna osób niewidomych.

Portal jest bardzo ważnym narzędziem integracji społecznej - przyczynia się bowiem do pokonania barier kompetencyjnych, społeczno-mentalnych, przestrzennych, a także ekonomicznych w dostępie do sztuki. Ułatwia odbiór dóbr kultury nie tylko osobom z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu, seniorom, ale także tym, którzy na co dzień mają do nich utrudniony dostęp ze względu na miejsce zamieszkania, możliwości finansowe albo stan zdrowia.

Realizacja drugiego etapu projektu iSztuka - Edukacja Kulturalna dla Wszystkich zakończyła się w grudniu 2016 r. Całkowity koszt to ponad 47 tys. zł. Rozbudowa platformy była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Dostępna" oraz dotacji Miasta Białystok.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1133 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39