Nowe liceum w Białymstoku. Otwiera je Politechnika Białostocka

2016.03.01 14:46
Z inicjatywy rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa powstało liceum, które będzie kształciło na kierunkach ścisłych.
Nowe liceum w Białymstoku. Otwiera je Politechnika Białostocka
Fot: Justyna Fiedoruk
Politechnika Białostocka utworzyła nowe liceum ogólnokształcące

Nacisk na nauki ścisłe i języki

W nowo powstałym liceum duży nacisk będzie kładziony przede wszystkim na przedmioty ścisłe i naukę języków obcych. Uczniowie będą mieli więcej godzin fizyki, chemii, matematyki oraz informatyki. Co ciekawe, młodzież może spodziewać się też innej organizacji zajęć, np. chemia czy fizyka będą podzielone na część wykładową i laboratoryjną.

Uczniowie LO PB będą mieli szansę korzystania z nowoczesnych laboratoriów, pracowni czy zasobów bibliotecznych uczelni. Jak informują pomysłodawcy nowej szkoły, proces kształcenia będzie wspierany przez wykorzystanie nowych technologii: e-learningu, e-podręczników oraz wielu innych multimedialnych pomocy dydaktycznych.

- Stawiamy na uczenie się, ale poprzez praktyczne wykorzystanie, dzięki zasobom, bazie dydaktycznej Politechniki Białostockiej. Dostęp do biblioteki, laboratoriów, hali sportowej to wszystko jest bardzo ważne - mówi Katarzyna Kaczyńska, dyrektor nowego liceum.

Władze największej uczelni białostockiej wielokrotnie podkreślały jak ważna jest współpraca ich studentów z chińskimi firmami. Dlatego w stworzonym przez siebie liceum zaplanowano, że będzie nauka języka chińskiego, którą poprowadzi native speaker z Chin, uczący wcześniej tego języka w wielu innych krajach.

- Język chiński jest wstawiony, ponieważ jako konferencja rektorów uczelni technicznych, bardzo poważnie traktujemy współpracę z Chinami w aspekcie nowego szlaku jedwabnego - mówi prof. Lech Dzienis, rektor PB. - Polska czeka na decyzję o wstąpieniu do funduszu inwestycyjnego, który ma ten szlak budować. Jeśli decyzja będzie na tak, to pójdą za tym działania jak udział polskich uczelni czy firm przy budowie i później obsłudze tego szlaku, więc język chiński jest ku temu niezbędny - dodaje.

Uczyć będą m.in. pracownicy politechniki

Lekcje w nowo powstałym liceum będą prowadzone przez doświadczonych nauczycieli i egzaminatorów maturalnych. Dodatkowo część kadry będą stanowić pracownicy naukowo-dydaktyczni politechniki, którzy na co dzień pracują również ze studentami.

- Novum i faktem odróżniającym nas od innych liceów jest to, że kadra będzie wzbogacona o pracowników politechniki. Stawiamy na wykształconych nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, którzy w swoim doświadczeniu są egzaminatorami maturalnymi - dodaje Kaczyńska.

Nabór już w kwietniu

Nabór do liceum Politechniki Białostockiej rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa do 15 maja. Będzie się odbywał poza miejskim systemem rekrutacji. LO jest szkołą niepubliczną na prawach szkoły publicznej i nauka jest tu całkowicie bezpłatna.

W najbliższym roku szkolnym 2016/2017 powstaną dwie klasy pierwsze. O tym, kto rozpocznie naukę w, jak to określają pomysłodawcy, "liceum na wyższym poziomie", młodzież dowie się 26 czerwca, po dostarczeniu wyników z egzaminu gimnazjalnego.

- Powstaną dwie klasy pierwsze po 25 osób. Trzeba podkreślić naukę języków obcych, uczniowie będą mieli do wyboru język angielski i język niemiecki. Rekrutacja będzie odbywała się podobnie jak w szkołach publicznych, jednak poza miejskim systemem. Trzeba będzie osobiście zgłosić się do sekretariatu szkoły z wypełnionym, pobranym wcześniej ze szkoły internetowej, kwestionariuszem kandydata podpisanym przez rodziców. Potem będzie trzeba też dostarczyć wyniki egzaminów gimnazjalnych i świadectwo, byśmy na tej podstawie mogli przyjąć najlepszych uczniów – informuje Kaczyńska.

Rektor Politechniki Białostockiej liczy, że przynajmniej część uczniów liceum będzie chciało kształcić się dalej na największej uczelni technicznej w regionie.

Już dwie polskie politechniki - we Wrocławiu i Łodzi - zdecydowały się utworzyć liceum i okazało się to strzałem w dziesiątkę.
- Warto korzystać z takich dobrych wzorców - uważa prof. Lech Dzienis.

Liceum będzie się znajdowało na terenie Politechniki Białostockiej. Młodzież będzie miała jednak inne wejście i wyznaczone sale (obecnie są remontowane i dostosowywane do zajęć), gdzie będą odbywały się zajęcia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39