Zidentyfikowano kolejne 7 osób, których szczątki znaleziono przy białostockim areszcie

2016.06.09 17:13
W czwartek (9.06) w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne 22 rodzinom ofiar dwóch totalitaryzmów – komunistycznego i niemieckiego. To efekt prac poszukiwawczych, jakie IPN przeprowadził m.in. w Białymstoku.
Zidentyfikowano kolejne 7 osób, których szczątki znaleziono przy białostockim areszcie
Fot: Marek Dusza / KPRP

W uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych, oprócz rodzin ofiar, wzięli udział szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, minister Wojciech Kolarski, prezes IPN dr Łukasz Kamiński i prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wśród zidentyfikowanych były ofiary z Warszawy, Rzeszowa, Tarnowa oraz Gdańska, a także 7 osób, których szczątki zostały ekshumowane podczas prac prowadzonych w ramach śledztwa Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu w Białymstoku w sprawie zbrodni zabójstwa osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku dokonanych przez funkcjonariuszy państw komunistycznych od drugiej połowy września 1939 do 1956 r.

Są to: Julian Dudyński - pracownik kolei w Białymstoku, żołnierz AK; Zygmunt Dudyński – w latach 1928–1930 służył w 5. Pułku Lotniczym w Lidzie, pracownik Państwowych Zakładów Lotniczych w Warszawie, następnie pracownik kolei w Białymstoku, żołnierz AK; Tadeusz Masłoń "Jul Wiesław" - pracownik kolei w Białymstoku, członek Związku Walki o Niepodległą Polskę, łącznik pomiędzy Białymstokiem, Lwowem i Warszawą, oficer AK; Franciszek Nakoneczny – nauczyciel w Suchowoli, zaangażowany w konspirację i tajne nauczanie; Antoni Suchocki – kolega Zbigniewa Rećki pseud. "Trzynastka", prawdopodobnie członek Bojowej Organizacji Wschód oraz Klemens Wincenciuk – w latach 1918–1919 walczył jako oficer 4. Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego, następnie 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, porucznik WP, przed II wojną światową wójt gminy Suchowola, w czasie wojny zaangażowany w konspirację, prawdopodobnie AK.

Wszyscy znaleźli się w grupie 24 polskich zakładników rozstrzelanych przez Niemców w ogrodzie więziennym w Białymstoku 5 listopada 1942 r. w odwecie za ucieczkę z aresztu gestapo członków sztabu Okręgu AK Białystok, zorganizowana przez Zbigniewa Rećkę, pseud. "Trzynastka", w trakcie której zastrzelono niemieckiego strażnika pocztowego.

Oprócz wspomnianych ofiar wręczono też notę bliskim Jan Wądołowskiego, który działał oddziale PAS NZW Komendy Powiatowej Wysokie Mazowieckie. Zginął 19 grudnia 1952 r. w walce z Grupą Operacyjną UB-KBW w Krzewie-Plebankach, jego zwłoki zostały zabrane przez UB i pogrzebane w piwnicy na płody rolne w ogrodzie więziennym w Białymstoku.

W piątek (10.06) w siedzibie oddziału IPN w Białymstoku odbędzie się spotkanie z rodzinami ofiar egzekucji niemieckiej z 5 listopada 1942 r. ekshumowanych na terenie dawnego ogrodu więziennego przy Areszcie Śledczym w Białymstoku w maju 2014 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1094 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39