Obiad i spacery z Zamenhofem. W setną rocznicę jego śmierci

2017.01.04 17:46
Dwa projekty związane z twórcą języka esperanto otrzymają wsparcie miasta. Dotacje przyznano w ramach konkursu "Ludwik Zamenhof w 100. rocznicę śmierci".
Obiad i spacery z Zamenhofem. W setną rocznicę jego śmierci
Fot: UM Białystok / Marcin Jakowiak
Mural przedstawiający Zamenhofa w towarzystwie Jakuba Szapiro, Abrahama Zbara i białostoczan

Projekt "Obiad u Zamenhofów" realizować będzie Białostockie Towarzystwo Esperantystów.

- W ramach projektu zostanie opracowana i wydana dwujęzyczna, polsko-esperancka książka kucharska zawierająca oryginalne oraz zrekonstruowane przepisy z terytorium przedwojennej Polski północno-wschodniej oraz opis sztuki kulinarnej tamtego okresu - informuje Kamila Busłowska z biura prasowego magistratu. - Wybór przepisów zostanie dokonany z uwzględnieniem tych potraw, które mogły gościć na stole rodziny Zamenhofów w Białymstoku i Warszawie. Wydawnictwu towarzyszyć będą otwarte dla mieszkańców warsztaty kuchni żydowskiej.

Esperantyści mogą liczyć na 7,5 tys. zł wsparcia z magistratu. W kolei regionalny oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za 10,5 tys. zł zrealizuje "Spacery z Ludwikiem Zamenhofem".

- Projekt polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu trzech fabularyzowanych, tematycznych spacerów związanych z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku - dodaje Busłowska.

Przewodnicy w trakcie spacerów będą wcielać się w postać Ludwika Zamenhofa. Dodatkowo wszystkie spotkania zostaną urozmaicone scenkami odegranymi przez przewodników. Pomogą w tym stroje z epoki, odpowiednia charakteryzacja oraz gra aktorska.

Przypomnieć warto, że miasto przygotowało także puzzle składające się z 36 i 121 elementów oraz zielone i czarne koszulki z artystycznie przerobioną reprodukcją muralu - z ulicy Zamenhofa - przedstawiającego twórcę esperanta w towarzystwie Jakuba Szapiro, Abrahama Zbara i białostoczan.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu. Obchody 100. rocznicy śmierci wybitnego białostoczanina odbywają się pod patronatem UNESCO.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1087 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39