Dom

Rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Jakie osłony okienne wybrać?

2019.07.29 07:37
Osłony przeciwsłoneczne zabezpieczają wnętrze domu przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem od słońca. Można je założyć od zewnętrznej lub wewnętrznej strony okna. Sklepy oferują wiele rozwiązań.
Rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Jakie osłony okienne wybrać?
Fot: pixabay.com

Zalety zewnętrznych osłon okiennych docenia się przez cały rok. Latem chronią wnętrza od nadmiaru słońca, a wiosną i jesienią przed najmniejszym podmuchem wiatru. Zimą nie pozwalają na wychłodzenie pomieszczeń. Osłony zewnętrze nie tylko ograniczają dostęp światła do pomieszczeń. Docenia się je dlatego, że są termoizolacyjne, akustyczne i antywłamaniowe. Jednak kiedy na zewnątrz zbyt intensywnie świeci słońce, najważniejsza staje się skuteczna ochrona wnętrza budynku przed zbyt jaskrawym światłem. Trudno pominąć walory dekoracyjne, bo dzięki nim wnętrza nabierają prywatności i przytulności. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu. Osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót).

Jakie są typy osłon zewnętrznych?

Rolety umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem i stanowią zabezpieczenie przed włamaniem. Zimą dodatkowo zapobiegają ucieczkom ciepła z domu. Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Dwa pierwsze typy zakłada się w dowolnym momencie, podczas montażu okien, a dwa ostatnie, na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest ukryta w ścianie.

Budowa żaluzji i ich działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele wykonane są najczęściej z aluminium pokrytego lakierem. Żaluzje zewnętrzne wspomagają pracę klimatyzacji, co pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej oraz w pewnym stopniu tłumią hałas dobiegający z zewnątrz.

Markizy to najbardziej zróżnicowana grupa spośród osłon okiennych. Markizy tarasowe i balkonowe chronią przed słońcem, deszczem i zabezpieczają przylegające do nich pomieszczenia przed przegrzewaniem. Markizę tarasową montuje się do krokwi dachowych, do spodu balkonu bądź bezpośrednio do ściany. Natomiast markizy fasadowe chronią przed promieniami słońca tylko wnętrza domu. Wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien. Zasłaniają całe przeszklenie, ale to nie oznacza, że ograniczają całkowicie napływ światła dziennego do pomieszczeń.

Okiennice obecnie nie cieszą się taką popularnością jak kiedyś, a mają sporo zalet. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, ciepłem i wiatrem. Skrzydła okiennic wykonane są przeważnie z drewna. Wymaga ono regularnej konserwacji, dlatego można rozważyć montaż okiennic z aluminium bądź tworzywa sztucznego. Okiennice mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna lub na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.

Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?

Rolety to najprostszy sposób na zabezpieczenie przed upałem. Najpopularniejsze modele mają postać zaimpregnowanej tkaniny nawijanej na wałek zamocowany na górnej ramie okna oraz sterowanej manualnie przy pomocy łańcuszka. Tkaniny mogą mieć różną gęstość oraz kolory. Najnowocześniejsze, ale droższe, mają powłokę odbijającą promienie słoneczne. Do powstrzymania jaskrawego światła słonecznego wystarczy tkanina mocna, nieblaknąca i odporna na brudzenie się. Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się one z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przez co można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich puszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.

Zasłony plisowane mają dwa warianty. Z umieszczonej w górnej części okna kasety wysuwa się, na zasadzie harmonijki, tkanina. Jej boki schowane są w prowadnicach zamocowanych po bokach okna. Można ją zatrzymać w dowolnym miejscu. W drugiej odmianie nie ma górnej kasety, a materiał rozwija się zarówno do dołu, jak i do góry. W ten sposób można zasłonić dowolną część okna. Dzięki nim światło dzienne jest bardziej rozproszone.

Żaluzje składają się z belki przytwierdzanej do górnej ramy okna, do której przymocowane są za pomocą linek lub żyłki. Stosuje się je zarówno w oknach fasadowych, jak i dachowych. Największą zaletą żaluzji jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła. Do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia, wybiera się modele aluminiowe, bo lepiej znoszą takie warunki. Przy wyborze żaluzji drewnianych warto pamiętać, że lamele są znacznie grubsze. Po podciągnięciu zajmują nawet ok. 20% wysokości okna. Zmniejsza to dopływ światła do pomieszczenia. Wadą żaluzji jest to, że są kłopotliwe w czyszczeniu.

Wybór osłon okiennych jest ogromny. Na rynku dostępne są rozwiązania z obsługą ręczną lub elektryczną z możliwością połączenia z automatyką domową. Warto więc się zastanowić i wybrać model, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1096 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39