Jak kiedyś wyglądały gry planszowe na Podlasiu? O tym opowie wystawa w Ratuszu

2023.06.16 09:35
Gry planszowe niejednokrotnie łączą lub dzielą w trakcie wspólnych rozgrywek z przyjaciółmi lub rodziną. Mimo pojawiania się coraz nowszych sposobów na spędzanie wolnego czasu, gry planszowe w dalszym ciągu pozostają sposobem spędzania wolnego czasu z bliskimi. Jak jednak wyglądały gry planszowe za czasów naszych przodków? O tym opowie wystawa w Ratuszu w Białymstoku.
Jak kiedyś wyglądały gry planszowe na Podlasiu? O tym opowie wystawa w Ratuszu
Fot: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku wielokrotnie zaskakuje białostoczan organizacją wielu oryginalnych wystaw. Tym razem przedstawiają "Tabulae - najstarsze gry planszowe odkryte na Podlasiu".

Wystawa prezentuje najstarsze elementy gier planszowych, które zostały odkryte na największych cmentarzyskach na terenie Podlasia. Pochodzą aż z czasów wpływów rzymskich na naszym terenie. Zabytki wykonane są z takich materiałów jak szkło, kości, glina, a także kamień, co będzie można oglądać już od piątku (16.06). Osoby, które przyjdą na wystawę będą miały okazję wziąć udział w działaniach edukacyjnych z wykorzystaniem zrekonstruowanych gier planszowych. To prawdziwa gratka dla pasjonatów lokalnej historii, jak i samych gier.

Autorem ekspozycji i pomysłodawcą wydarzenia jest Hubert Lepionka. Jest to archeolog i muzealnik Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a także badacz, pasjonat historii nowożytnej i gier planszowych. Napisał wiele prac naukowych, w tym te o lokalnej historii Podlasia. Tabulae to projekt, który prowadzi od 2022 r. Jak tłumaczy, celem tego wydarzenia jest "zapoznanie Podlasian z dziedzictwem najstarszych gier planszowych". Przez 3 dni projektu Hubert Lepionka będzie oprowadzał po wystawie i uczył zainteresowanych historii gier na Podlasiu.

Wydarzenie powstało w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Archeologii 2023. To inicjatywa, która jest realizowana od 2019 r. W ramach tego corocznie organizowane są cykle wystaw, sesji naukowych, czy też pikników prezentujących bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Jest to okazja do wzięcia udziału w żywej lekcji historii w ciekawy i kreatyny sposób. Koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wystawa będzie dostępna od piątku (16.06) do niedzieli (18.06) w Ratuszu w Białymstoku, w godzinach 10.00-18.00.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39