Pierwszy doktorat wdrożeniowy na Politechnice Białostockiej

2022.08.10 10:25
Na Politechnice Białostockiej odbyła się pierwsza obrona pracy doktorskiej w ramach ministerialnego programu "Doktorat wdrożeniowy".
Pierwszy doktorat wdrożeniowy na Politechnice Białostockiej
Fot: P.Puzowski/Politechnika Białostocka

Paweł Puzowski jako pierwszy na Politechnice Białostockiej obronił pracę doktorską w ramach ministerialnego programu "Doktorat wdrożeniowy".

– Doktoraty wdrożeniowe to jeszcze jeden element łączący Politechnikę Białostocką z otoczeniem gospodarczym. Ogromną wartością tych doktoratów jest ich praktyczność. Tu praca badawcza służy najczęściej rozwiązaniu realnego problemu technicznego i jest wykonywana na rzecz konkretnego podmiotu działającego w danej branży. Zyskuje więc sam doktorant, który nie przerywając aktywności zawodowej może realizować karierę naukową, a także zakład pracy i uczelnia, dla której doktorat wdrożeniowy to spełnienie ważnych celów: kształcenia kadr inżynierskich, rozwoju nauki oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – podkreśla prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej.

Obrona odbyła się przed komisją doktorską, która została powołana przez senat uczelni, w składzie zaproponowanym przez Radę Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Pierwszy doktorat wdrożeniowy na PB dotyczy rozwiązania, które ma na celu ulepszenie efektywności uzdatniania wody podziemnej. Skupia się też wokół podniesienia jakości oczyszczanej wody na miejskich stacjach uzdatniania.

Paweł Puzowskio jest absolwentem kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. Po ukończeniu studiów zdobył uprawnienia sanitarne, umożliwiające pełnienie samodzielnych funkcji technicznych, takich jak kierownik budowy, projektant lub inspektor nadzoru w zakresie: sieci i instalacje cieplne, sieci i instalacje wentylacyjne, sieci i instalacje gazowe, sieci i instalacje wodociągowe oraz kanalizacyjne.

Swoją pracę doktorską oparł m.in. na własnych doświadczeniach w projektowaniu, budowie, konserwacji i kontroli licznych stacji uzdatniania wody, a także problemach eksploatacyjnych i konserwacyjnych zgłaszanych przez technologów pracujących na stacjach. Dzięki temu udało mu się stworzyć nową metodę, która wspomaga tradycyjny system uzdatniania wody metodą filtracji przy pomocy pola magnetycznego.

Puzowski w swojej pracy doktorskiej wykazał, że "pole magnetyczne wspomaga proces uzdatniania wody podziemnej zarówno w układach technologicznych opartych o aerację i jednostopniową filtrację, jak i układach z dwustopniową filtracją".

Doktoraty wdrożeniowe to program ustanowiony w 2017 roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Od tego czasu Politechnika Białostocka brała udział w czterech edycjach programu oraz aplikuje o finansowanie w roku bieżącym. Obecnie na trzech wydziałach uczelni: Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym oraz Mechanicznym, realizowanych jest łącznie 11 doktoratów wdrożeniowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1233 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39